تاخیر در همکاری تجاری اوکراین و اتحادیه اروپا برای پانزده ماه

Related Videos
Video Discription: پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه پیش نویس توافقنامه همکاری تجاری میان اوکراین و اتحادیه اروپا را به پارلمان این کشور تقدیم کرد و انتظار می رود روز سه شنبه پارلمانهای اوکراین و اتحادیه اروپا، این توافقنامه را تصویب کنند.

پس از برگزاری نشست روز جمعه میان نمایندگان اتحادیه اروپا و دولتهای روسیه و اوکراین، مقرر گردید اجرای این توافقنامه تا ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی برای پانزده ماه دیگر به تاخیر بیفتد.

به نظر می رسد علت این کار، اعتراضات روسیه به این توافقنامه باشد و اینکه با اجرای آن، به منافع کشور روسیه لطمه وارد خواهد شد چرا که سیل کالاهای اروپایی از طریق اوکراین وارد بازارهای اروپای شرقی شده و به این ترتیب، صادرات روسیه به این کشورها تهدید می شود.

روسیه تهدید کرده است از ابتدای ماه نوامبر بر کالاهای وارداتی اوکراین تعرفه خواهد بست.

آلکسئی اولیوکایف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه درباره تصویب این توافقنامه گفت: «حتی اگر این توافقنامه به تصویب برسد، نمی تواند طی پانزده ماه آینده یعنی تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی اجرا شود و در صورت اجرا طی این مدت، ما امتیازاتی را که برای کالاهای وارداتی اوکراین قائل شده ایم، لغو خواهیم کرد.»

بنا بر توافق طرفین، طی این مدت، اوکراین می تواند از دسترسی ویژه به بازارهای اتحادیه اروپا برخوردار باشد اما همچنان کالاهای اتحادیه اروپا با تعرفه گمرکی وارد اوکراین می شوند. امری که باعث اعلام قدردانی پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین از اتحادیه اروپا برای این “پیشنهاد منحصر بفرد دسترسی یک طرفه به بازار اروپا” شده است.

رئیس جمهوری اوکراین با استقبال از این توافقنامه و مهم شمردن نقش آن را در پیشبرد اصلاحات در کشورش گفت: «پس از تصویب توافقنامه همکاری تجاری، اولین شورای همکاری در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی تشکیل خواهد شد و به این ترتیب ساز و کارها و دستورالعمل های لازم برای اجرای اصلاحات تعیین خواهد شد.»

دولت روسیه پیش از این واردات برخی از کالاهای اوکراینی به کشورش را به دلایل بهداشتی ممنوع کرده، از جمله واردات شکلات از شرکت “روشِن” که رئیس جمهوری اوکراین مالک آن است.

--

Video Just Watched

Dailymotion.com

Youtube.com