تصویب پیمان همکاری تجاری و سیاسی میان اوکراین و اتحادیه اروپا

Related Videos
Video Discription: پارلمان اروپا و پارلمان اوکراین روز سه شنبه بطور همزمان به پیمان همکاری تجاری و سیاسی میان اوکراین و اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. این پیمان در هر دو پارلمان با موافقت اکثریت قاطع نمایندگان به تصویب رسید.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا تصویب این پیمان را لحظه ای تاریخی و باشکوه در روند دموکراتیک در اوکراین خواند که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت سال گذشته در چرخشی ناگهانی به سوی روسیه از امضای آن خودداری کرد و آن را به تاخیر انداخت.

رویای پیوستن به اروپا، بخشی از مطالباتی بود که سال گذشته مخالفان دولت وقت اوکراین را به میدان استقلال کی یف کشاند. آنچه سرانجام به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ انجامید.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز با تقدیر از این جنبش و گرامیداشت یاد کشته شدگان اعتراضات مسالمت آمیز سال گذشته در میدان، اهمیت این رویداد تاریخی را یادآور شد.

توافقنامه تجارت آزاد بین اوکراین و اتحادیه اروپا با تاخیر و از پانزده ماه دیگر یعنی ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی به اجرا درخواهد آمد. تاخیری که حاصل چانه زنی مسکو در راستای حفظ منافع روسیه در منطقه است.

پارلمان اوکراین روز سه شنبه همچنین در راستای برقراری صلح در شرق کشور و به منظور اعطای خودمختاری محدود به مناطق تحت کنترل جدایی طلبان لایحه ای را به تصویب رساند.

--

Video Just Watched

Dailymotion.com

Youtube.com