مصاحبه با خبرنگار یورونیوز در لندن درباره نتیجه همه پرسی استقلال اسکاتلند

Related Videos
Video Discription: در حالی که تا زمان برگزاری همه پرسی درباره استقلال اسکاتلند، نگرانی ها در میان بسیاری در بریتانیا و نیز در اروپا به اوج خود رسیده بود، پیروزی مخالفان جدایی اسکاتلند از پادشاهی متحد بریتانیا موجی از آرامش را با خود به همراه آورد.

السدر استانفورد، مجری یورونیوز در استودیوی لیون فرانسه درباره نتیجه رفراندوم، با جیمز فرینی، گزارشگر اروپایی یورونیوز در لندن گفتگویی دارد:

استودیو: ما شاهد سر و صداهایی زیادی از طرف استقلال طلبان اسکاتلند برای این همه پرسی بودیم. ولی نهایتا استقلال این منطقه پذیرفته نشد. چگونه می توان این نتیجه همه پرسی را تفسیر کرد؟

جیمز فرینی: خیلی جالب است که در طول مبارزات، دیوید کامرون، نخست وزیر، نیک کلگ معاونش و اد میلیبند، رهبر جناح مخالف، تقریبا غایب بودند. من فکر می کنم که آقای سالموند (وزیر اول اسکاتلند و طرفدار استقلال) در ارتباطاتش با رای دهندگان اسکاتلندی بسیار خوب عمل کرد. او قول یک نوع سوسیال دموکراسی به سبک کشورهای اسکاندیناوی را به آنها داد. این رای دهندگان زمانی که تونی بلر در سال 1997 به سمت میانه تغییر موضع داد، به حال خود رها شدند. این بخشی از یک گرایش است که همچنان جریان دارد. انتخابات اروپا در ماه مه که حزب راست افراطی اولین جایگاه را کسب کرد، بیاد بیاورید. این بخشی از گرایشی است که بریتانیاییها را به سمت دادن رای مخالف به دولت وا می دارد.

استودیو: نتیجه این همه پرسی نشان می دهد که بریتانیا علیرغم نگرانی برخی، در حال تجزیه نیست. اکنون بریتانیا در اتحادیه اروپا و جهان چه جایگاهی دارد؟

جیمز فرینی: در صحنه جهانی هم خیلی جالب بود که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا و همتای فرانسویش، فرانسوا اولاند، دخالت بسیار آشکاری در سیاست داخلی بریتانیا تا قبل از برگزاری این همه پرسی داشتند. آنها اصرار داشتند که خواهان یک بریتانیای قوی هستند و نمی خواهند اسکاتلند مسیر دیگری را برگزیند. من فکر می کنم که خطر واقعی این بود که رای آری برنده می شد و در این صورت تمام تمرکزها می بایست متوجه اصلاح قانون اساسی می شد. جدا شدن اسکاتلند از بقیه کشور بسیار پیچیده می بود.

شما استدلالهایی را که در مورد ارزش پول بریتانیا، بدهیهای بانکی و کنترل مرزها می شد را شنیده اید. بنابر این من فکر می کنم که بریتانیا در صحنه جهانی قوی تر شده و دیوید کامرون، نخست وزیر، از این که اسکاتلند از بقیه بریتانیا جدا نشده احساس آرامش بیشتری می کند. اما فراموش نکنید که اگر سال آینده آقای کامرون برنده شود، همه پرسی دیگری هم در راه است. او قول داده که باقی ماندن و یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا را در سال 2017 به همه پرسی بگذارد. من فکر می کنم که این هم مشکل بزرگی برای بریتانیاست چون سرمایه گذاران از نبود اطمینان راضی نیستند. بنابر این باید دید این موضوع اروپا در سال 2017 حل خواهد شد و این که تاثیر منفی بر اقتصاد نخواهد گذاشت .

--

Video Just Watched

Dailymotion.com

Youtube.com