ATTİLA İLHAN 90 Yaşında Anma Etkinlikleri En Son Beste GENÇ BESTEKAR Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE Son Bestesi “Batan Bu Köhne Şileb” Attila İlhan 10. Yılı Adlı Muhteşem Etkinliği Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Atila Türkçe Dersi Türk Edebiyatı

Related Videos
Video Discription: Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden şair ve yazar Attila İlhan, vefatının 10. yılı dolayısıyla düzenlenen "Attila İlhan 90 Yaşında" adlı Mükemmel bir etkinlikte anıldı.
CKM Caddebostan Kültür Merkezinde, Attila İlhan Vakfı ve Kadıköy Belediyesi Muhteşem bir Anma etkinliği Organize edildi.
Açılışta Attila İlhan'ın yaşamından kesitler içeren VTR ardından, Attila İlhan şiirlerinden en yeni beste, bestecisi Piyanist Güneş Yakartepe tarafından seslendirildi. "Batan Bu Köhne Şileb...", Attila ilhan Şiiri piyano tuşları ile hayat buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kompozisyon Bölümü Öğrencisi Güneş Yakartepe'ye bu yeni bestede Solist Burcu Vatansever eşlik etti.
BATAN BU KÖHNE ŞİLEB... En Güzel Bestelerim: Güfte: Attila İlhan Beste: Güneş Yakartepe
Piyano: Güneş Yakartepe, Solist: Burcu Vatansever
Üstad Şairimiz ATTİLA İLHAN'ın "Batan Bu Köhne Şileb..." şiirini ilk okuduğumda çok etkilendim. Defalarca okudum. Sanırım okurken bestelemişim de şiiri. Piyanonun başında bir çırpıda notalar diziliverdi. Bir beste yarışmasına katılmak için güfte yazarından izin almam gerekiyordu. Telif için "Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Vakfı"na başvurdum. Beni öylesine yüreklendirdiler ki... Şairimize hayranlığım bir kat daha arttı. Vakıf Yöneticilerine yürekten bir sevgi duydum. Saygılarımla...
Batan Bu Köhne Şileb
Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi' ndeki etkinliğe katılan eşi Biket İlhan, Attila İlhan'ın "Sırtlan Payı" isimli kitabını kendisine ithaf ettiğini dile getiren Biket İlhan, "22 yıllık bir beraberlik yaşadık. Onu kaybetmeden birkaç ay önceydi, bir akşam konuşurken 'iyi, kötü ne çok şey yaşadık seninle' demiştim. Hemen susturdu beni, 'seninle yaşadığım kötü hiçbir anımı hatırlamıyorum' dedi. Bu beni çok etkilemişti. Onu çok özlüyorum. En çok da şefkatini" dedi.
Etkinlikte konuşan Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Başkanı Solmaz İlhan, vakfın kurulmasının, ünlü şairin en büyük arzusu olduğunu belirterek, "2008 yılında bu vakfı kurduk. Gençlerimize, bilim, sanat ve kültür anlamında faydalı olmaya, onlara İlhan'ın fikirlerini aktarmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
Attila İlhan'ın yeğeni, oyuncu Kerem Alışık da etkinliğin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, İlhan için, "sadece kendi olan ama kendine ait olmayan çok büyük bir insan" tanımlamasını yaparak, şunları kaydetti:
"Attila İlhan hep bizimle. Ölmedi, gönlümüzde yaşıyor. Fikirleriyle, düşünceleriyle Türk edebiyatında büyük bir değer ve çok önemli bir düşünce adamıdır. Her zaman yerli ve Anadolulu. Yegane uygarlığın Batı'da olmadığını savunan, Batı'dan taklitçiliği ve özentiliği almadan, değerlerimize, geleneğimize, kültürümüze sahip çıkarak yaşamamız gerektiğini söyleyen ve bunu bizlere aşılayan büyük bir insandı. Farklı yaşamış, farklı düşünmüş ve bu farklılığı ile toplumun her kesimine mal olmuş biridir."
Ahmet Salcan, Ataol Behramoğlu, Erol Manisalı, Ezgi Öksüzbakan, Nedret Çatay, Solmaz İlhan, Yakup Çelik gibi isimlerin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, Ahmet Mümtaz Taylan, Deniz Uğur, Kerem Alışık ve Levent Ülgen, ünlü şairin bazı şiirlerini okudu.
Gecede ayrıca müzisyen Vedat Sakman, İlhan'ın şiirlerinden bestelenen şarkıları yorumladı.

BATAN BU KÖHNE ŞİLEB
Şair : Attila İlhan - Beste: Güneş Yakartepe

Garson Masa İyi Manzarayı Değiştir
Sırası mı Mehtabın Yıldız Yağmurunun
Bu Gece Yalnızım Onlar Gelmeyecek
Sapa Bir Yerindeyim Umutsuzluğumun
Hava Soğuk Olmalı Ağaçlar Bütün Duman
Eğer Bulabilirsen Ölü Bir Kar Getir
Beyazlığı Kalın Bir Su Gibi Uzayan
Bu Gece Yalnızım Onlar Gelmeyecek
Batan Bu Köhne Şilebde Ne İşleri Var

Çünkü Battım Kasa Boş Ne Para Ne Çek
Çünkü Bütün Telefonlar Israrla Alacaklı
Bu Gece Yalnızım Onlar Gelmeyecek
Hani O Sarışın Kirpikleri Saçaklı
Yanağını Viski Bardağıyla Serinleten
Sonra Nilay Hani Kafayı Buldu Mu Ağlar
Cam Yeşili Yasemin Cıgara Dumanı Nursen
Batan Bu Köhne Şilebde Ne İşleri Var
ATTİLA İLHAN 90 Yaşında Anma Etkinlikleri En Son Beste GENÇ BESTEKAR Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE Son Bestesi “Batan Bu Köhne Şileb” Attila İlhan 10. Yılı Adlı Muhteşem Etkinliği Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Atila Türkçe Dersi Türk Edebiyatı İsimleri Şair Yazar Vefatı 10. Yılı Muhteşem Etkinliği Düzenlenen Atila 90 Yaşında Anma Günü Gecesi Anıldı Açılış attila İlhan Yaşam Kesitlerii İçeren Vtr Şiirleri En Yeni Beste Bestecisi Piyanist Güneş Yakartepe Seslendirildi Seslendirme Şiiri Piyano Tuşları Hayat Bölümü Öğrencisi Bestekar Besteci Solist Eşlik Etti Güfte Bestesi kerem alışık

--

Video Just Watched

Dailymotion.com

Youtube.com