Kuzey Kore halkı savaş endişesi taşımıyor

Related Videos
Video Discription: Kuzey Kore yönetiminin, nükleer silah çalışmaları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkileri her geçen gün gerginleşiyor.

Bu ülkedeki dışa kapalı rejim yüzünden halkın nabzını tutmak oldukça zor.

NBC muhabiri Keir Simmons, bir Budist tapınağına düzenlenen basın turuna katılanlar arasındaydı.

Başkent Pyongyang’a 100 kilometre uzaklıkta olan ve Kore savaşı sırasında Amerikan uçakları tarafından bombalanmış bu tarihi tapınağı her gün çok sayıda kişi ziyaret ediyor.

NBC muhabirinin, “Bu huzur dolu yerde siz yeniden bir savaş ihtimalinden endişe ediyor musunuz ?”
şeklindeki sorusuna Kuzey Koreli vatandaş şu yanıtı verdi: “Başka bir savaş olmayacak çünkü biz de nükleer süper güce sahibiz. Amerika Birleşik Devletleri savaş rüyasından artık uyanmalı.”

Bir Budist rahip ise, muhabirin, “Yeniden savaş çıkacağına dair söylentiler var.” şeklindeki yorumu üzerine şu görüşleri dile getirdi: “Kim Ju,ng Un bizi koruyacaktır. Kuzey Kore için gergin anlar ancak hükümetimiz, bizi her zaman korur. Nükleer silahların geliştirilmesi konusu ise… eğer çok daha fazla insanın yaşamını kurtaracaksa, bazen öldürmek makul makul olabilir.”

Devletin düzenlediği basın turuna katılan NBC muhabiri Keir Simmons‘ın izlenimleri ise şu şekilde.
“Bu ülkenin pek çok yönü yabancılarla kapatılıyor, en azından bu ülkenin doğal güzelliği. Burayı ziyaretimizi ardından, Kuzey Kore liderlerinin nükleer savaş her an çıkabilir şeklindeki açıklamalarını anlamak da zor geliyor.”

--

Video Just Watched

Dailymotion.com

Youtube.com